Látnivalók
Almádi "nevezetességei"
Óvári Messzelátó
Az Óvári messzelátó Balatonalmádi jelképévé vált, közkedvelt kiránduló hely.
Nevét Dr. Óvári Ferenc ügyvédről, országgyűlési képviselőről kapta, aki nagyon sokat tett többek között a kilátó megépítéséért, és a vasúthálózat kiépítéséért Balatonalmádiban.
A századforduló táján épült kilátó vörös homokkő talapzatán eredetileg vörösfenyő ácsolat és mellvéd állt, cseréptető fedéssel. Az 1906-os megsemmisítő vihar után először csak a mellvédet, majd a II. világháború újabb pusztítása után, 1949-ben a felépítményt is újjáépítették. Ekkor a "Wesselényi kilátó" nevet kapta. Tetőzetét 1991-ben régi fényképek alapján, de egyszerűbb formában rekonstruáltatta az Önkormányzat a Honismereti Kör javaslatára. 2004-ben felújították, 2016-ban cserélték a faszerkezetet.
A panoráma középpontja a Fűzfői-öböl, az előtérben balra Vörösberény, jellegzetes templomaival: a felső körvédműves, meghatározó stílusa román (XI-XII. sz.), az alsó barokk (1779), mellette a volt jezsuita kolostor. Messze jobbra a kenesei magaspart belesimul a Sió völgyébe, majd Külső-Somogy magas pannon dombjai sorakoznak. A Fűzfői-öböl mögött, a magaspart vonulatából kissé kiemelkedik a Papvásár-hegy, a berhidai Jákó-hegy, balra a fűzfői gyárak. Vörösberény felett magasodik a Megye-hegy, Nyugat felé a Vár-hegy, a Vörös-hegy és a Csere-hegy látszik.
Az Óvári messzelátót Balatonalmádi Város Értéktár Bizottsága 2017. február 25-én kelt 1/2017. számú határozatában települési értékké nyilvánította.
Megközelítés: Balatonalmádi Szent Imre templomtól a Semmelweis utcán (Dózsa Gy. u., Budai Nagy Antal u., Batthyány u.) a kék háromszög jelzést követve.
GPS: 47.033631 18.006856
Csere-hegyi kilátó
A permi vörös kőből 1935-ben épült, 298 méter magasan található kilátóból csodálatos kilátás nyílik a Balatonra, a Bakonyra és a Balaton-felvidékre.
Remete - forrás
A három helyen feltörő forrásból eredő Remete-patak hol nyíltan, hol fedetten halad a Balaton felé.
A móló közelében az ún. Sóhajok hídja alatt jut a tóba. A forrás Remete elnevezése helyi hagyományon alapul.
A forrás majd a patak mentén látható vasúti töltés, amely 1909-ben épült és ma már ipari műemlék, az egykori Alsóörs-Veszprém vasút vonala.
A töltést a környék jellegzetes vörös homokkövéből építették.
A forrás mellett halad el a zöld sáv túraútvonal, amelyet a Balaton irányába követve áttérhetünk a kék háromszöggel jelzett Vörös Homokkő Tanösvényre.
A másik irányba továbbhaladva a kék sávval jelzett Balatoni kék-túra útvonalra érünk.
Szent Margit kápolna
A mai Szent Margit kápolna - Almádi első "temploma" - közadakozásból épült a Remete-patak bal partján, a már 1869-ben odahelyezett kőkereszt mögött, két út találkozásánál az "Apostolok küldetése" tiszteletére. Az eseményt ábrázoló oltárképet Blázy Imre, a veszprémi állami polgári iskola rajztanára festette 1890-ben. Telkét Kurcz Rudolf és neje ajándékozta. Brenner Lőrinc és Krisztián József építették. Később történt, hogy Árpád-házi Szent Margit tiszteletére ajánlották föl a kápolnát. Az Őt ábrázoló oltárképet 1960-ban festette Feszty Masa. A kis kápolna eredeti állapotát 2006-ban nyerte vissza.
A Köcsi-tó Tanösvény
A tanösvény Káptalanfüred határában van, a Köcsi-tó partján. Kialakítására a felhagyott vörös homokkő bánya és az egykori agyagbánya helyén kialakult bányató tájrendezése kapcsán került sor.
A tavacska térségét 1982-ben csatolták Balatonalmádihoz, s ma már Káptalanfüred része. Káptalanfüredet a helybeliek szeretik egy sziklakerthez hasonlítani, amely élővilágával, tiszta levegőjével és kiegyensúlyozott éghajlatával kedvező körülményeket biztosít.
A földtani természeti értékek közül a legnevezetesebb a vöröskő.
Vidékünk vöröskő bányászata a XX. Század első felében élte virágkorát, a partvédelem, a támfalak, völgyhidak, sírkövek, emlékművek tanúskodnak erről.
A térképeken is jelzett Köcsi-tó agyagbányászat következtében jött létre. A tóban több növénytársulás mozaikjából álló, mocsár és nádas vegetáció figyelhető meg. A Köcsi-tó szegélyzónájában lándzsás hidőr, csikorgófű, mocsári csetkáka, deres szittyó található. Szárazabb részein réti szittyó, fülemüle szittyó is megjelennek. Ritka növénye a kékeszöld harmatkása, melynek ez az első ismert bakonyvidéki előfordulása.
A tótól kissé távolabb a mocsári sás megjelenése meglepő, arra utal, hogy felszínközelben olyan vízzáró réteg található, mely a csekély összefolyó csapadékvizet nem engedi a mélybe szivárogni. A mocsári sás között csikorgófű és bókoló rozsnok ismerhető fel. A mesterségesen kialakított mélyedésekben mocsári csetkáka, pajzsos veronika és csikorgófű haragoszöld állományai díszlenek.
A cserjéssel érintkező szegélyen kb. 200 tő védett agárkosbor található. A Köcsi-tó számos állatfajnak nyújt táplálkozási és szaporodási lehetőséget. Kiemelendő kétéltű és hüllőfauna élőhelyeként. A farkos kétéltűek közül a tarajos és pettyes gőte ismertek. Több békafaj szaporodási és fejlődési helye: vöröshasú unka, barna ásóbéka, zöld levelibéka lárvái kerültek elő vizéből. A tó állandó lakója a tavi béka. A siklófajok közül a vízi sikló nagy számban él a tóban és közvetlen környékén.
A tanösvény 400 m-es tanséta, 4 állomásán ízelítőt kapunk a tó- környéki természeti értékek ismeretéből: a vörös homokkövön kialakult élővilágból, a 250 millió éves kavicskő- homokkő ősi folyópartját feltáró kőzetekből.
A pihenőhely mellett a kis tó életéről látunk ismertető táblát. Majd a gyalogtúrázók 2002. évi országos találkozójának vöröskő emlékpadját találjuk.
A tanösvény hagyományos turista útjelzés (sárga T) segítségével követhető. A kirándulást a Csere-hegyi kilátó felé folytathatjuk.
Szent Jobb kápolna
A Szent Jobb Kápolna története annyira kalandos, hogy bővebb utána olvasást kíván. Sokáig feküdt a budai várban, miközben a királyi palota egy ráomlott emelete óvta a teljes pusztulástól. Az ötvenes években teherautón szállították a kápolna-belsőt Balatonalmádiba, itt avatott kezek restaurálták. 2007-től Boldog Gizella csont ereklyéjét őrzik a falak, így Balatonalmádi az első Szent Magyar Királyi Család zarándokhelyévé vált.
Szent Ignác templom
A Szent Ignác templom Magyarország egyik legősibb településén, a vörösberényi városrészben fekszik. A templom oldalánál található Szent Sír Kápolnát az 1741-ben építették a már meglévő kis fatemplom helyére, melyet a jezsuiták az 1600-as évek közepén építettek.
Erődített Református templom
A vörösberényi erődített Református Templom története egészen Géza fejedelemig, 990 tájékáig nyúlik vissza, mint Szent Márton templom, mely római és árpádkori romokra épült. A török kézre kerüléstől a vallási harcokig sok mindent kellett elviselnie a történelem során, bővebb információ a "Balatonalmádi templomai" című kiadványunkban olvasható.
2016-ban is június közepétől augusztus végéig minden szombaton, illetve egyedi kérésre előzetesen egyeztetett időpontban várjuk a kedves érdeklődőket Balatonalmádiban, idegenvezetéssel egybe kötött templomi kőrsétáinkon.
VasútARTjáró
VasútARTjáró-t avattunk 2013-ban. Balatonalmádi, és innen elszármazott alkotómesterek olajfestményeivel, digitális fotóival, grafikáival és akvarelljeivel díszítettük ki aluljárónkat. A félévente megújuló tárlattal minél több embernek szeretnénk megmutatni tehetséges művészeink munkáit.
A VasútARTjáróban kiállításra került alkotások félévente megújulnak. A lekerült műveket a balatonalmádi Tourinform Irodában lehet megvásárolni.
"Kézfogás" Európa Szoborpark
A Kézfogás Európa Szoborparkkal 2013-ban gazdagodtunk. A hazai és európai művészek alkotásai méltó helyet kaptak a szépséges Szent Erzsébet ligetben. Két évenként másik ország mutatkozik majd be több szoborral, elsőként Olaszországot üdvözölhettük a platánfák alatt. Az állandó helyet kapott művek között találjuk a Herendi Porcelánmanufaktúra "Kézfogás" című gyönyörű ajándékát.
Vörös Homokkő Tanösvény
Kiránduljon Balatonalmádiban és ismerje meg városunk múltját és jelenét.
Balatonalmádiban a "Kék háromszöggel" jelzett körülbelül 6 km-s Vörös Homokkő Tanösvényt, a várost bemutató körutat, nagyjából két óra alatt tehetjük meg. Ez idő alatt bár kellemesen el fogunk fáradni, megismerhetjük a város jelenét és múltját. A túra során egy térkép és az útvonalleírás segítségével egy rég letűnt világ részesévé válhatunk. A város mai épületei meglepő, érdekes és olykor varázslatos múltja tárul elénk. Ki hitte volna például, hogy egy élelmiszer bolt egykor a város első vendéglője és kulturális központja volt. Vagy, hogy egykor KNEIPP féle légsátrak álltak a ma nyaralókat fogadó panziók helyén.
Sétánk alatt többször megpihenhetünk és elgondolkozhatunk a múlt és jelen kapcsolatán, miközben lassan elérjük a város tetejét, az Óvári Messzelátót. A panoráma, mely elénk tárul, lenyűgöző. Tiszta időben ellátni a Vértes hegységben lévő, Csókakő váráig is. Szemet gyönyörködtető a Fűzfői Öböl és a Bakony hegy vonulatai is. Előtérben az ősi városrészt, az ezer éves Vörösberényt láthatjuk. Tovább indulva a tanösvényen áthaladunk a Vöröskő vasúti hídon, melyen ma egy gőzmozdony áll, emléket állítva az 1969-ig működő Veszprém-Alsóörs vasútvonalnak. Lassan ereszkedve le a városba, megcsodálhatjuk a Szent Imre templomot és a Szent Jobb Kápolnát, Almádi gyöngyszemét. A kápolnában található Szent István, Szent Imre és Gizella királyné ereklyéinek egy-egy fragmentuma.
Lassan túránk végéhez érve látogatást teszünk a Szent Erzsébet Ligetbe, ahol többek között megismerhetjük a hajókikötő, a Zene pavilon és a Remete patak történeteit is. A parkban látható a magyar és külföldi képzőművészek alkotásait bemutató Európa Szoborpark. Élményekkel és emlékekkel gazdagon térünk vissza utunk kiinduló pontjára, a Városház térre, ahol a szökőkút mellett üldögélve elmélázhatunk Almádi sokszínűségén és gazdag értékein.
Kirándulási lehetőségek a környéken
Veszprém
A királynék városában, a veszprémi vár macskaköves utcáin sétálva találjuk az Érseki Palotát, a Gizella királyné Múzeumot, az első magyar királyi párt - Istvánt és Gizellát - ábrázoló szobrot.
Veszprém jelentős művészeti eseményeknek ad otthont, többek között a Gizella Napok, a VeszprémFeszt, az Utcazene Fesztivál kínál a látogatóknak tartalmas szórakozást.
A belvárostól rövid sétával elérhető Kittenberger Növény- és Vadaspark különleges természeti adottságaival kedvelt turisztikai célpont.
Balatonfűzfő
A Bakony lankái és a " Magyar tenger" találkozása ideális feltételeket kínál a természet és a túrázás szerelmeseinek is, Balatonfűzfő és Litér között számos Balatoni panorámás túraútvonal várja az ideérkezőket.
A 2013-ban megújult Fövenyfürdő a Balaton part legfiatalabb és egyik legszebb, legvonzóbb strandjává vált az itt élők és a városba látogatók örömére és megelégedésére, a kedvező árak pedig még vonzóbbá teszik vendégeink számára.
Balatonfűzfő Tobruk városrész strandját elsősorban az kisgyermekes családok számára ajánljuk.
Balatonfűzfő jelentős turisztikai nevezetessége, egyben az egész balatoni régió egyik legvonzóbb, legismertebb szabadidős helyszíne a BalatoniBob Szabadidőpark, amely immár két bobpályával várja a szabad levegőre vágyókat - felhőtlen szórakozást nyújtva a család minden tagjának.
Városunkban 2007 tavasza óta nyílik lehetőség a paintball kipróbálására, megismerésére.
A "serpa" kifejezésről Tibetben a hegyi vezetők és teherhordók jutnak eszünkbe, Balatonfűzfőn viszont a természetes mozgásformák természetes környezetben való megvalósulását célul kitűző Serpa Kalandpark, mely 2003-ban nyitott meg.
Balatonfűzfő egyik ékessége a 2012-ben felújított, újra megnyílt csillagvizsgáló, mely nyitott kapukkal várja a kultúra és a tudomány szerelmeseit..
Az erdei környezetben megépített Bobpályán átélheted a szabad, de biztonságos száguldás élményét, az érzést garantálja a 800 méter hosszú, 40 méter szintkülönbséggel megépített pálya. Kétszemélyes kocsikban utaztok fel a dombtetőre, ahonnan elkezdődhet a száguldás! Mehetsz egyedül is a Bob-ban, de két személy esetén, nagyobb súly, nagyobb élmény...
Az érzés fokozásához hozzájárulnak az éles döntött kanyarok, bukkanók, a pályán elhelyezett 15 méter hosszú alagút.
A csúszásod megörökítéséről a pályán elhelyezett fotópont gondoskodik, az itt készült képet a bejáratnál található Emlékbázisnál kinyomtathatod, vagy kérhetsz ajándéktárgyat a legjobban sikerült fényképeddel. Az esti órákban ideérkező vendégeinket kivilágított pálya fogadja!
Nyitva tartás: H - V: 9:00 - 20:00
Tel.: +36-88/586-170
Fax: +36-88/586-171
Honlap cím: www.balatonibob.hu
Tihany
Tihanyt, ezt a méltán híres festői félszigetet turisták tömegei barangolják be évről-évre.
A Balatonba nyúló vulkanikus félsziget Magyarország és a balatoni táj egyik gyöngyszeme.
A félsziget ritka növény-és állatvilága miatt 1952 óta tájvédelemi körzet. A Bencés Apátságon kívül a Levendula Ház, a Barátlakások, a Kálvária, és a gejzírmező a fő célpontok.
Három szervezett túraútvonal közül választhat a látogató: a Visszhang körút, Legenda körút, valamint a Levendula körút mutatja be a nevezetességeket.
Balatonfüred
Balatonfüred rendezvényeiről mindenkinek a reformkor, az Anna bál, és a Kékszalag vitorlásverseny jut elsőre eszébe, ha pedig a település épületeiről beszélünk, általában a Szívkórház és a Jókai villa képe jelenik meg a turisták szeme előtt. Ezeken a klasszikus látnivalókon kívül számos egyéb színvonalas programmal és szépséggel várja vendégeit a város.
Levendula Ház Látogatóközpont
A Levendula Ház Látogatóközpont minden korosztály számára élményt nyújtó módon mutatja be a Tihanyi-félszigetet: a vulkánok egykor dühöngő világát, s a később megszelídült táj harmóniáját; a tihanyi emberek és a természet évszázados együttélését, s ennek emblematikus kultúráját, a levendulatermesztést.
Nyitva tartás:
- Június 1-től augusztus 31-ig 9-19 óráig.
- Szeptember 1-től szeptember 30-ig 10-17 óráig.
Tel.: +36 87 538 033, +36 80 205 208
Fax: +36 87 538 034
Honlap cím: www.levendulahaz.eu
Villa Romana Baláca
A Villa Romana Baláca a Balaton-part méltán kedvelt, római kori kiállítóhelye.
A Római villagazdaság a Nemesvámos melletti Balácapusztán egy római-kori villa és a köré épült gazdaság romjaiból rendezett nagy területen elterülő régészeti kiállítás. A részben rekonstruált villagazdaság épületegyüttese és a romkert a Magyar Nemzeti Múzeum kiállítóhelyeként üzemel. 2012-ben egy turisztikai beruházás keretében multimédiás eszközökkel, makettekkel, enteriőrökkel bővültek a látnivalók.
Tapolcai - tavas barlang
A tavas barlangot 1903-ban fedezték fel kútásás közben, amelyet tíz évvel később a látogatók számára is megnyitottak, így hazánkban ez volt az első villanyvilágítással ellátott, és az idegenforgalom céljára is használt barlang. A Tapolcai-tavasbarlang egyike volt hazánk azon alig kéttucat barlangjának, melyeket a barlangok általános védettségének kimondása előtt, már 1942-ben - hazánkban másodikként - védelem alá helyeztek. 1982. óta fokozottan védett; kiemelt védelmi státuszát geológiai, genetikai, morfológiai, hidrológiai és biológiai értékei, valamint kiterjedése indokolja.
Nyitva tartás:
Tavasztól őszig: Március 15. és június 30. között minden nap: 10:00 - 17:00
Július 1. és augusztus 31. között minden nap: 09:00 - 19:00
Szeptember 1. és október 31. között minden nap: 10:00 - 17:00
Info: www.bfnp.hu
Káli-medence
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park egyik legértékesebb gyöngyszeme a Káli-medence. Ez a vidék télen nyugodt, csendes, tavasszal ébred, nyáron nyüzsgő, de igazán ősszel él.
Geológiai szempontból a medence a Balaton-felvidéken belül a legváltozatosabb tájegység, és országos viszonylatban is egyedülálló. A perm időszak vörös homokkövétől kezdve szinte a teljes triász kőzetsorozaton át az egyedi pannon kovás homokkőig számos kőzettípus előfordul itt, amit a tűzhányó-tevékenység csak tovább gyarapított. Ezen sokszínű kőzetek alkotják a Káli-medence fehér, fekete, illetve vörös arcát.
A Káli-medence kapujának őre a Zánka és Monoszló között 337 méterre magasodó Hegyestű.
Várpalota - Thury Vár
A Thury-vár számos szolgáltatással várja az idelátogatókat. Legyen szó akár színvonalas kiállításainkról, akár rendezvénytermeink széleskörű felhasználási lehetőségeiről itt mindenki megtalálja a kedvére való időtöltést.
Forrás: balaton-almadi.hu